Решения от заседание на КФН от 26 март 2008 г.

На свое заседание от  26 март 2008 г. КФН взе следните решения:

1. Потвърди проспект за допускане до търговия на регулиран пазар  на емисия акции, издадени от „Биоиасис” АД. Емисията е в размер на 200 000 лв., разпределени в същия брой обикновени акции с номинална стойност от 1 лв. и представлява съдебнорегистирания капитал на дружеството. Емисията и дружеството се вписват в публичния регистър на КФН.
Емитентът има едностепенна система на управление. Членове на СД са : Георгиос Кисас – председател на СД и ИД, Димитриос Сотиропулос – член на СД и Димитриос Думбалис – член на СД. Основни акционери в дружеството са Георгиос Кисас, притежаващ 70% от капитала и Димитриос Сотиропулос с 30%.
Предмет на дейност на дружеството е покупка на стоки или други вещи с цел препродажба в първоначален, преработен или обработен вид, търговско представителство и посредничество, търговия със стоки и услуги от всякакъв вид, внос и износ на стоки, търговия на едро с лекарствени продукти, медицински материали, инструменти и пособия, санитарни продукти, хигиенни пособия, дезифектанти, медицинска козметика, медицинска апаратура, др.
Основните сфери, в които емитентът упражнява дейност са дистрибуция и продажба на продукти за нуждите на неврохирургията, инвазивна кардиология, ортопедия и ревматология, обща и детска хирургия, интензивно лечение и интраоперативна хемостаза. „Биоиасис” АД извършва директни продажби на продуктите си за болници, аптеки и крайни потребители и участва в търгове за медицински изделия.

2. Потвърди проспект за публично предлагане на емисия акции, издадена от „ Блек Сий Инвестмънт” АДСИЦ. Емисията е в размер на 14 300 000 лв., разпределени в същия брой обикновени акции с номинална и емисионна стойност от 1 лв. всяка, които ще бъдат издадени в резултат на увеличиние капитала на дружеството.

3. Одобри разширяване обхвата на издадения на „Бул тренд брокеридж” ООД лиценз за извършване на дейност като инвестиционен посредник с услуги и дейности, които има право да извършва в рамките на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство, а именно  сделки за собствена сметка с финансови инструменти, поемане на емисии, допълнителни услуги.

4. Прие на първо четене проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 30 от 19.07.2006 г. за изискванията към счетоводството, формата и съдържанието на финансовите отчети, справките, докладите и приложенията на застрахователите и на здравноосигурителните дружества.
Проектът е съобразен с промените в Кодекса за застраховането, които изцяло преуредиха лицензионния и надзорния режим на презастрахователните, като се създадоха нови изисквания относно счетоводната им отчетност. В проекта се предлага изискванията за счетоводната отчетност, които се прилагат по отношение на застрахователите да се отнасят и за презастрахователите. Те трябва да представят аналогична информация за дейността си както и застрахователите, за да се създадат условия за събиране и обобщаване на цялостната информация за застрахователния пазар в страната. Правят се корекции на събираните справки  и  се създават три нови справки във връзка с необходимостта от уеднаквяване на събираната информация във всички държави членки на ЕС и на Европейското икономическо пространство.
Проектът на наредба ще бъде публикуван на интернет страницата на КФН в раздел „Нормативна уредба”, „Проекти на нормативни документи” и ще бъде изпратен за съгласуване със заинтересованите страни.

5. Прие на първо четене проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 31 от 02.08.2006 г. за условията и реда за провеждане на изпит и за признаване на правоспособност на отговорен актюер, за признаване на правоспособност, придобита извън Република България, както и формата на актюерската заверка, формата и съдържанието на актюерския доклад и на справките по Кодекса за застраховането и Закона за здравното осигуряване, които отговорният актюер заверява
С промените в наредбата се предвижда възможността такива изпити освен от КФН да се провеждат и от професионална организация на актюерите. Въвежда се изискване към  професионалната организация, която трябва да бъде юридическо лице с нестопанска цел, регистрирано в България и да е пълноправен член на създадената през 1895 г. Международна актюерска организация със седалище в Канада. Предвидено е професионалната организация на актюерите да уведомява КФН за изискванията към тематичния обхват на изпита, за реда за провеждането му, както и за правилата за оценяване. От своя страна КФН определя  по един или повече свои наблюдатели, които присъстват при провеждането на изпита.
С измененията в наредбата са добавени и нови основания за отказ за признаване на правоспособност. Предвижда се и изменение на Приложение № 1 и 2 относно формата и съдържанието на актюерския доклад, касаещ здравноосигурителните резерви, която се заверява от отговорен актюер на здравното дружество. Измененията имат за цел да подобрят качеството на събираната в КФН информация, подавана  от здравните компании.