1. Потвърди проспект за допускане до търговия на регулиран пазар на емисия акции, издадени от „Балкан Проджекти Мениджмънт” ЕАД, гр. София. Емисията е в размер на 100 000 лв., разпределени в същия брой обикновени акции с номинална стойност от 1 лв. и представлява съдебнорегистирания капитал на дружеството. Емисията и дружеството се вписват в публичния регистър на КФН.
Основно направление на дейността на дружеството е дистрибуцията и производството на химични суровини за индустрията. Друго направление е автокозметиката, автохимията и аксесоари за автомобили. Произведената от дружеството продукция се реализира основно в България и страните от балканския регион.
Едноличен собственик на капитала на дружеството е Марчело Джаварини, като след приемането на книжата за търговия на регулиран пазар, той възнамерява да продаде до 49% от акциите си.
Дружеството е с едностепенна система на управление, като в СД влизат Марчело Джаварини – председател на СД и изпълнителен директор, Калин Антов – зам.-председател на СД и Марко Монтеки – независим член на СД.
2. Потвърди проспект за допускане до търговия на регулиран пазар на емисия акции, издадени от „Европа лайн груп” АД, гр. София. Емисията е в размер на 50 000 лв., разпределени в същия брой обикновени акции с номинална стойност от 1 лв. и представлява съдебнорегистирания капитал на дружеството. Емисията и дружеството се вписват в публичния регистър на КФН.
Дружеството е представител и/или подизпълнител в областта на високите технологии: ИТ сектор, здравеопазване и сателитни разработки. То планира да извършва дейност по изготвянето на проекти по Седма рамкова програма за научни изследвания и технологично развитие, консултации по Европейски проекти и програми и в областта на високите технологии. Има сключени договори с три дружества – Aratos Technologies S.A., Ionian technologies ltd. и Zeus Consulting S.A. – Гърция.
Дружеството с едностепенна система на управление, като председател на СД е Николаос Богониколос , изпълнителен директор – Симеон Топчийски.Те са и основни акционери в Европа лайн груп” АД – Николаос Богониколос притежава 70% от капитала му, а Симеон Топчийски – 30%.
3. Прие НАРЕДБА изменение и допълнение на Наредба № 16 за условията и реда за извършване на маржин покупки, къси продажби и заем на ценни книжа
С наредбата се правят изменения в следните насоки:
– Регламентира се възможност за инвестиционните посредници да дават заеми на свои клиенти за извършване на маржин покупки не само с ценни книжа, които отговарят на критериите по чл. 8, какъвто беше досегашният режим на наредбата, но и с всякакви финансови инструменти. Условие за изпълнение на нареждане за маржин покупка на такива финансови инструменти е предоставяне на първоначално обезпечение в размер не по-малко от 200 % от стойността на маржин заема.
– Изменени са критериите, на които следва да отговарят финансовите инструменти, които могат да служат за обезпечение при маржин покупки и къси продажби, както и с които могат да бъдат извършвани къси продажби, с оглед постигането на практическото приложение на наредбата.
– С оглед обезпечаване надлежното функциониране на маржин търговията се предвижда в депозитарната институция, в която са регистрирани съответните финансови инструменти, да се откриват и водят отделни сметки, по които да се регистрират финансовите инструменти, предоставени като обезпечение по маржин покупките и късите продажби. Установява се изискване за паричните средства във връзка с маржин покупките, съответно с късите продажби, предоставени от клиента или получени от късите продажби да се откриват и водят отделни парични сметки в кредитна институция.
– Регламентира се отделното водене на сметките за маржин покупки от сметките за къси продажби. В случай, че е уговорено между страните по договора, се допуска нетиране между двата вида сметки, както и ползване на излишъка при маржин покупки за целите на късите продажби и обратното.
– Отпада ограничението страна по договор за заем и за къси продажби да бъдат само определена категория клиенти. Така посочените договори могат да бъдат сключвани както от професионални, така и от непрофесионални клиенти. Наред с това остава общото изискване инвестиционните посредници да извършват оценка за подходяща услуга по чл. 28 ЗПФИ при извършването на този вид сделки за сметка на свои клиенти.
– С наредбата се регламентира създаването от Централен депозитар на система за посредничество при заемане на финансови инструменти, с цел обезпечаване на сетълмента по къси продажби, даването на заем и връщането на взети на заем финансови инструменти при условията и по реда на наредбата. Централен Депозитар осигурява достъп до системата на инвестиционни посредници, които за своя сметка или за сметка на свои клиенти дават или вземат на заем финансови инструменти в случаите, предвидени в наредбата.
Предстои обнародването на наредбата в «Държавен вестник».