Решения от заседание на КФН от 24 ноември 2011 г.

На свое заседание от 24 ноември 2011 г. Комисията за финансов надзор взе следните решения :
1. Вписва последваща емисия акции с цел търговия на регулиран пазар, издадена от „Бесттехника ТМ-Радомир” АД. Емисията е в размер на 10 534 584 лева, разпределени в 10 534 584 броя обикновени, поименни, безналични акции с право на един глас, с номинална стойност 1 лев всяка, издадена в резултат на увеличаване на капитала на дружеството от 1 755 764 на 12 290 348 лева.

2. Разрешава на „Интерамерикан България” ЗЕАД, гр. София, да извършва застрахователна дейност на територията на Република Естония при условията на свободата на предоставяне на услуги.

3. Издава разрешение за доброволно прекратяване на „ЗОД Всеотдайност” АД, гр. София и отнема лиценза на дружеството за извършване на дейност по здравно осигуряване.
4. Отказва да издаде лиценз за извършване на дейност като дружество със специална инвестиционна цел на „Български фонд за земеделска земя” АДСИЦ, гр. София, както и да потвърди проспект за първично публично предлагане на емисия акции.

5. Прие  Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 35 за капиталовата адекватност и ликвидността на инвестиционните посредници.
Предлаганите промени повишават изискванията към инвестиционните посредници за оповестяване с цел да се подобри прозрачността по отношение естеството на секюритизиращите дейности.
По отношение на вътрешните модели за изчисляване на капиталовите изисквания за пазарен риск се въвеждат следните изменения:
•    Моделите се допълват с цел по-доброто отчитане на кредитните рискове в търговския портфейл;
•    В капиталовите изисквания при използването на вътрешни модели се включват елементи, които отговарят на условията на стрес с цел повишаване на капиталовите изисквания при влошаващи се пазарни условия и намаляване на възможността за проциклично развитие на сектора;
•    Въвежда се провеждането на обратни стрес тестове при използването на вътрешни модели;
•    Ограничава се възможността на инвестиционните посредници да моделират рисковете, свързани със секюритизацията, в търговски си портфейл при използването на  вътрешни модели.
    В наредбата се дава легална дефиниция на понятията „пресекюритизация“, „пресекюритизирана позиция“ и  „миграционен риск”.
    Въвежда се ограничен брой изключения при корелационно търгуване, за които заместник-председателят може да разреши на даден инвестиционен посредник да начислява цялостно капиталово изискване, при спазването на строги минимални изисквания.
    Целта на промените е да се въведат в българското законодателство разпоредбите на Директива 2010/76/ЕС за изменение на Директиви 2006/48//ЕО и 2006/49/ЕО, както и съответните  разпоредби на Директива 2010/78/ЕС.
 Предстои публикуване на наредбата в Държавен вестник.