Председателят на КФН, г-н Бойко Атанасов откри кръгла маса, посветена на „Зелената сделка и бъдещето на инвестициите и банкирането“, организирана от ВУЗФ

Бойко Атанасов, председател на КФН

Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) и лабораторията за научно-приложни изследвания към него VUZF Lab, съвместно с Българската фондова борса (БФБ), организираха кръгла маса на тема "Зелената сделка и бъдещето на инвестициите и банкирането".
Г-н Бойко Атанасов, председател на Комисията за финансов надзор, откри събитието. Той лично поздрави организаторите и доц. д-р Григорий Вазов, ректор на ВУЗФ, за инициирането на професионалния и експертен дебат, чиято цел е да се обсъдят аспектите и очакваните ефекти от Зелената сделка пред банковата и инвестиционната общност в България.
Г-н Атанасов заяви, че „Зелената сделка е огромен шанс за страната ни, защото тя може да бъде онзи катализатор, които ни е необходим, за да постигнем ускорен икономически растеж и съответно да повиши икономическото ниво на бизнеса и на важни икономически и социални процеси“. Той отбеляза още, че от една страна чрез европейския зелен пакт и посредством Плана за инвестиции за устойчива Европа, България ще получи големи инвестиции, а от друга, Зелената сделка ще даде стабилност и устойчивост на процесите по отношение на конкурентоспособността както в Европа, така и в национален мащаб, което ще се отрази на енергийната ефективност. Именно чрез Плана за инвестиции на зеления пакт, ще се създаде една рамка, която да улесни и стимулира публичните и частните инвестиции в прехода към независима, екологична и конкурентна икономика.
Председателят на КФН обърна внимание, че „на фона на турбулентните времена, в които живеем – времена на пандемия, икономически кризи и инфлация, финансовата общност трябва да има предсказуемост и готовност за предизвикателствата, които предстоят и пред които ще бъдем изправени в утрешния ден“.
Г-н Бойко Атанасов отправи и силно послание към участниците в дебата, че именно чрез дискусията и споделяне на различни експертни гледни точки ще бъдат очертани визията, стратегиите и съответно конкретните цели за бъдещето на финансовия сектор в резултат на Зелената сделка.
Заместник-председателите на КФН, ръководещи управление „Надзор на инвестиционната дейност“ и управление „Застрахователен надзор“ също бях специални гости на събитието. Те се включиха в дискусията с представителите на инвестиционната общност за предизвикателствата, произтичащи от прилагането на новата регулаторна рамка, свързана с устойчивите финанси и възможностите за създаване и предлагане на нови финансови продукти. И г-жа Филипова и г-н Савов отбелязаха, че посоката на работа е за още по-добра информираност на участниците на пазара и на инвеститорите, така че да могат да преразгледат възможностите за устойчиви инвестиции. Именно поради тази причина от особено значение са ролите, които имат емитентите, включително и застрахователите  в процеса по преминаване към устойчиво инвестиране, както и инвестиционните посредници и управляващите дружества, които ще осигуряват необходимата информация на своите настоящи и потенциални клиенти за перспективата на устойчивите финанси.
В представителите на КФН изразиха увереност, че с общите усилия на бизнеса и регулатора ще се постигне необходимият баланс между бизнес дейностите, опазването на околната среда и социалните аспекти за осигуряване на трайна добавена стойност за българското общество.
Бойко Атанасов, председател на КФН