На 19 март 2012 г. Европейската комисия (ЕК) публикува зелена книга, в която е описано как действащите и предложените мерки на ЕС регулират дейностите на сенчестото (паралелното) банкиране. Въпреки че някои аспекти на сенчестото банкиране са регулирани на национално и европейско ниво, има други, които остават неуредени. В сътрудничество със Съвета за финансова стабилност, органите по стандартизиране и съответните европейски надзорни и регулаторни органи, ЕК възнамерява да разгледа внимателно съществуващите мерки и да предложи подходящ подход за осигуряване на цялостен надзор над сенчестото банкиране, съчетан с подходяща нормативна уредба.
Според определението на Съвета за финансова стабилност сенчестото банкиране е „система от кредитно посредничество, включващо структури и дейности извън редовната банкова система.” Евентуални сенчести банкови структури и дейности са:
– фондовете на паричния пазар и други видове инвестиционни фондове или продукти, подобни на банковите депозити,
– инвестиционните фондове, които предоставят кредити или са финансирани чрез заемни средства, включително търгувани на борсата фондове и хедж фондове,
– финансовите дружества и дружествата за обезпечения, предоставящи кредит или кредитни гаранции или извършващи операции по преобразуване на ликвидността и/или падежа, чиято дейност, за разлика от банките, не е регулирана,
– застрахователните и презастрахователните дружества, които издават или гарантират кредитни продукти, и
– комбинирането на активи и продажбата им под формата на ценни книжа (секюритизация), заемането на ценни книжа и сделките по споразумения за обратно изкупуване (репо сделки).
Заинтересованите страни могат да изпращат своите становища до 1 юни 2012 г.
Зелената книга е публикувана на следните адреси:
http://ec.europa.eu/internal_market/bank/shadow_banking/index_en.htm
http://www.fsc.bg/public/upload/files/menu/greenpaper_bg.pdf