Комисията за финансов надзор проведе онлайн ХIХ-тото издание на образователната програма: „Небанковият финансов сектор в България”


    Комисията за финансов надзор проведе ХIХ-тото издание на образователната програма: „Небанковият финансов сектор в България” в партньорство с Министерство на образованието и науката (МОН) и фондация „Атанас Буров”.
    Програмата е специално насочена към ученици и учители от средните икономически училища. За втора година, събитието се проведе онлайн под формата на три уебинара на 8, 15 и 22 октомври. В трите поредни октомврийски петъка бяха представени темите: Осигурителен пазар, Застрахователен пазар и Капиталов пазар. За първи път учениците се запознаха и с няколко нови теми, а именно Защита на потребителите, Финтех бизнес модели и Киберсигурност и криптовалути.
    Образователната програма премина с презентациите на експерти от КФН и на опитни специалисти, както от частния, така и от публичния сектор. Участниците бяха запознати от Владимир Ташков – изпълнителен директор на фондация „Атанас Буров“ с дейността на фондация „Атанас Буров“ и с възможността за кандидатстване за ученически и студентски стипендии. Асоциацията на българските застрахователи представи същността на застраховането, видовете застраховане и застрахователния пазар в България. Учениците се запознаха и с дейността на Комисията за финансов надзор, която регулира небанковия финансов сектор в България.
    След лекционната част последва и практически етап, в който участниците виртуално посетиха пенсионноосигурително и застрахователно дружество, инвестиционен посредник и Българската фондова борса, където станаха свидетели как функционира капиталовият пазар, разбраха каква е същността на застраховането и защо е необходимо пенсионното осигуряване.
    По време на откриването на образователната програма г-жа Деница Кирова – главен секретар на Комисията за финансов надзор благодари на всички партньори включили се в програмата. В обръщението си към участниците, тя отбеляза, че за Комисията за финансов надзор е особено важно провеждането на тази образователна програма, защото чрез нея се представя функционирането на сектори, които са изключително важни за българската икономика.
    „Обръщам се към Вас – ученици, и бих искала да Ви пожелая да бъдете будни, да откривате света постоянно и с любопитство, да търсите непрекъснато отговорите на въпросите, които Ви вълнуват. Вярвам, че образователната програма „Небанковият финансов сектор в България“ ще Ви даде ценни знания и ще отговори на много от въпросите Ви.“, каза г-жа Кирова.
    В ХIХ-то издание на образователната програмата участие взеха тридесет ученици и дванадесет учители от средните професионални училища с икономически и финансов профил от градовете Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Велинград, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Дряново, Кюстендил, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Петрич, Перник, Пловдив, Разград, Русе, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Хасково и Шумен.
    Програмата „Небанковият финансов сектор в България” е единствена по рода си за страната ни. Тя е една от най-дългосрочните инициативи на Комисията за финансов надзор, стартирала още от самото ѝ създаване и превърнала се в истинска традиция. Целта на образователната програма е учениците от средните професионални училища в България да получат отлична възможност за кариерно ориентиране в сферата на небанковия финансов сектор, както и да повишат знанията си и финансовата си грамотност, това е и една от стратегическите цели на Комисията – защита на потребителите чрез финансово ограмотяване.
    Програмата завърши на 22-ри октомври, след третия уебинар, с виртуално връчване на удостоверенията на участниците.