Въвеждането на системата бонус-малус е венецът на над 10-годишни усилия и два неуспешни опита. Сигурен, че прилагането й сега, ще доведе до по-голяма конкуренция и по-изгодни цени за изрядните шофьори.
Това каза заместник-председателят на КФН Пламен Данаилов в ефира на националните медии (БНТ, Нова ТВ и БНР) по повод влезлите в сила нормативни промени, които дават старт на системата „бонус-малус“ при задължителната автомобилна застраховка „Гражданска отговорност“.
По думите му, при леките автомобили, делът на причинените щети е около 3–3,5%, което означава, че преобладаващата част от водачите не се определят като рискови шофьори.
Всеки застраховател ще може по собствен начин да преценява как да остойности и да прилага тези данни, с които ще разполага. Това със сигурност ще засили конкуренцията и ще отговаря на един по-конкурентен пазар, посочи Пламен Данаилов.
Пламен Данаилов отбеляза, че са дали 3 месеца срок на Гаранционния фонд да приведе своите IT системи в съответствие с наредбата. След това застрахователите имат още 3 месеца, за да свържат своите системи с тази на Гаранционния фонд.
„Очаквам в следващите 6 месеца всички тези действия да бъдат извършени, застрахователите да обявят своите политики, да свържат системите си с Гаранционния фонд и да започнат да получават информация за историята на щетите.
КФН няма да въвежда единна цена или максимален размер на премията. Отделните застрахователи ще определят собствен подход за оценяване на риска и ще трябва да го публикуват публично. По този начин клиентите ще могат предварително да се запознаят с критериите, които съответната компания използва при определянето на цената.