Комисията за финансов надзор проведе XXIII-то издание на програмата „Небанковият финансов сектор в България“

Комисията за финансов надзор (КФН), в партньорство с фондация „Атанас Буров“ и Министерство на образованието и науката (МОН), проведе XXIII-то издание на образователната инициатива „Небанковият финансов сектор в България“, която бе официално открита от г-н Васил Големански – председател на КФН.

Той отправи приветствие към учениците с думите: „Тази инициатива е повече от образователен модул – тя е мост между теорията и реалността, между училищната стая и професионалния свят. Вие, участниците, сте бъдещите експерти, предприемачи, инвеститори, финансисти и визионери. Затова днес не само поставяме началото на поредното ѝ издание, но и отваряме нови хоризонти пред вашето лично и професионално развитие. Скъпи ученици, използвайте времето през тези дни максимално. Задавайте въпроси и бъдете активни! Развивайте се и не се колебайте да мечтаете смело! Вашето бъдеще започва от днес – с малки стъпки, но с ясна цел и с много вдъхновение. Благодаря на всички, които правят тази програма възможна – за ангажимента, постоянството и вярата в младите хора“.

Събитието, проведено в периода от 23 до 27 юни и посветено на повишаването на финансовата грамотност сред младите хора, обхвана ключови теми от небанковия финансов сектор. Участниците получиха задълбочена информация за капиталовото пенсионно осигуряване в България, как функционира пенсионната система и кои са най-важните аспекти, които осигурените лица трябва да познават, за да взимат информирани решения относно бъдещата си финансова сигурност.

Внимание бе отделено и на застрахователния пазар в България, като се представиха тенденциите в сектора, видовете застрахователни продукти и ролята на застрахователните компании в управлението на риска.

В рамките на програмата бе застъпена и същността на капиталовия пазар, включително различните финансови инструменти, които се търгуват на него. Обсъдена бе и защитата на потребителите в контекста на финансовите услуги.

Една от най-актуалните теми, включена в програмата, бе относно Регламента MiCA (Markets in Crypto-Assets), с който се въвежда нова правна рамка за криптоактивите в Европейския съюз. Участниците имаха възможност да научат повече за обхвата на регламента, предизвикателствата при неговото прилагане и значението му за сигурността на инвеститорите. В заключение бе дискутирана и стратегическата тема „България на прага на Еврозоната“, като се разгледаха възможностите, които членството в еврозоната може да предостави за стабилността и растежа на националната икономика.

Теоретичните сесии бяха допълнени от практически занимания, проведени с участието на водещи организации и компании в небанковия финансов сектор. Учениците имаха възможност да се запознаят отблизо с дейността на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ), Българската фондова борса АД (БФБ АД), инвестиционния посредник „АктивМаркетс Импреса де Инвестименто“ (ИП „АктивМаркетс“), пенсионноосигурително дружество „Алианц България“ АД (ПОД „Алианц България“ АД) и застрахователно дружество „Уника“ АД (ЗД „Уника“ АД). Външните лектори, сред които бяха г-жа Нина Колчакова – генерален секретар на АБЗ, екип от експерти на БФБ АД, г-жа Венета Каролева – мениджър по съответствието в ИП „АктивМаркетс“, г-н Владислав Русев – изпълнителен директор на ПОД „Алианц България“ АД и г-жа Ивана Димова – изпълнителен директор на ЗД „Уника“ АД, представиха интригуващи практически казуси и примери от своята дългогодишна професионална дейност. Споделеното от тях ангажира вниманието на аудиторията и допринесе за по-детайлното разбиране на реалната работна среда в сектора.

Програмата завърши със специална церемония, по време на която всеки ученик получи сертификат за участието си.

Повишаването на финансовата грамотност продължава да бъде сред основните приоритети на Комисията за финансов надзор. Сътрудничеството между КФН, фондация „Атанас Буров“ и МОН играе ключова роля за реализацията на тази цел.

В тазгодишното, XXIII-то издание на образователната програма участваха ученици от горните класове на ПГЛПИ „Атанас Буров” – Горна Оряховица, Национална търговска гимназия – Пловдив, НФСГ – София, НТБГ – София, ФСГ “Атанас Буров“- Хасково, Търговска гимназия – Бургас, ТГ “Княз Симеон Търновски“ – Стара Загора, ПГИ „Проф. д-р Димитър Табаков“ – Сливен, ПГИТ „Асен Златаров“ – Петрич, ПГСУАУ „Атанас Буров“ – Силистра, ПГИУ „Елиас Канети“ – Русе, ПГИ „Иван Илиев“ – Благоевград, ВТГ „ Г.С. Раковски“ – Варна, ПГИМ „Й. Захариев„- Кюстендил и ДФСГ „Интелект“ – Плевен.